Jóga pro zdraví

Jóga je cvičení mysli a těla. Má své historický kořeny ve starodávné indické filozofii. 

 

Většina stylů jógy typicky kombinuje fyzické pozice těla, dýchací techniky a meditaci, či relaxaci. 

 

Mnoho lidí praktikujících jógu to dělá právě proto, aby si udrželi dobré zdraví a zvýšili fyzickou zdatnost, uvolnili stres a zlepšili celkově kvalitu svého života. Jógou se lidé většinou začnou zabývat když se objeví jisté zdravotní obtíže jako je bolest beder, krční páteře, artritida, nebo úzkostné stavy a podobně.

 

Fakta o přínosech jógy

Nedávné studie na lidech trpících chronickými bolestmi beder ukazují, že ohleduplně vybrané jógové pozice a následně dobře sestavená lekce, může pomoct zmírnit bolest a zlepšit funkčnost těla (schopnost bezbolestně chodit a celkově zlepšit rozsah pohybu).

 

Studie také dokazují, že praktikování jógy přináší další zdravotní benefity jako je snížení tepové frekvence a snížení krevního tlaku. Jóga může také pomoci zlepšit stavy úzkosti a deprese. Další výzkumy podotýkají, že jóga je vhodná i pro lidi trpící artrózou.

 

Jedna ze studií The National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) v USA zahrnující 90 lidí s chronickými bolestmi beder zjistila, že účastníci, kteří praktikovali jógu měli výrazně větší rozsah pohybu, méně bolesti a deprese již po 6 měsících.

 

V roce 2011 proběhla další studie financovaná NCCIH, která sledovala 313 dospělých s chronickými, nebo s opakujícími se bolestmi beder. Účastníci každý týden chodili jednou na jógu. Ve výsledku již po 12 týdnech se funkce spodní páteře výrazně zlepšila. Referenční skupina, léčená klasickou medicínou, která jógu neabsolvovala, takovýchto výsledků vůbec nedosahovala.

Vedlejší účinky a rizika

Jóga není nebezpečná pokud ji praktukuje zdravý člověk správně a nejlépe pod dohledem zkušeného a certifikovaného lektora. Pro takové lidi má jen minimum vedlejších efektů a riziko zranění je též malé. 

 

Lidé s vysokým krevním tlakem, zeleným zákalem, zánětem sedacího nervu a těhotné ženy musí mít většinu jógových pozic modifikovaných, aby si neublížili, či by se měli některým pozicím zcela vyhnout.

 

Pokud máte jakékoli výše zmíněné obtíže, praktikujte jógu jen pod dohledem zkušeného certifikovaného lektora, který má za sebou dostatečný výcvik. Vždy sdělte lektorovi před lekcí své zdravotní problémy a omezení. Upřesněte, jak se léčíte a co vše pro své zdraví děláte. Tím poskytnete lektorovi potřebné informace a on vám může lekci přizpůsobit tak, aby pro vás byla co nejužitečnější a přitom bezpečná.

Uvažujete o józe?

Jóga nenahradí lékařskou péči. Pokud máte zdravotní problém, konzultujte jej se svým ošetřujícím lékařem a žádejte jeho výslovný souhlas s praktikováním jógy.

 

Mějte na paměti, že každé tělo je jiné a že v józe lze modifikovat všechny pozice tak, aby vyhovovali právě Vám. Hledejte prověřené, zkušené a certifikované lektory jógy, kteří dokáží lekci přizpůsobit vašim potřebám a zajistí, aby cvičení jógy pro vás bylo bezpečné a efektivní.

Zdenka


Write a comment

Comments: 0

All rights reserved.