Účinky jógového dechu a Pránajámy

 Každý člověk dýchá. Je to tak samozřejmé. Dech je stále s námi. Nemusíme nad tím vůbec přemýšlet. 

Dýchání je proces výměny plynů mezi organismem a vnějším prostředím.

 

Abychom se mohli nadechnout, potřebujeme především funkční bránici a mezižeberní svaly. Při nádechu jde bránice směrem dolů jako píst a pohybem mezižeberních svalů se hrudník zvětšuje. Tím v těle vzniká podtlak a vzduch z okolí se dostává silou atmosférického tlaku do plic. Opačná činnost svalů tvoří výdech.

Proč používat plný jógový dech?

 

Plné jógové dýchání znamená zapojení svalů v trupu tak, aby vznikl co největší prostor pro vzduch. Čím víc místa uděláme, tím víc vzduchu se do těla dostane. Pokud dýcháme povrchně, pak celý dýchací systém (plíce a dýchací svaly) ztrácí svoji pružnost. Následkem je hromadění zbytků plynů v plicích a nedostatečné okysličování krve. To znamená, že jsme stále částečně přidušení. Jak potom chceme být zdraví?

 

Efekt plného jógového dechu

Při nádechu bránice stlačuje orgány uložené v břišní dutině a hluboké břišní svaly se rozpínají do stran. Díky mezižeberním svalům se od sebe oddalují žebra a klíční kosti se lehce zvedají. Dýcháme tedy do břicha, hrudníku i pod klíční kosti zároveň. Zejména pohyb bránice způsobuje zrychlení a zkvalitnění žilního oběhu. Navíc tyto pohyby velmi účinně masírují všechny břišní orgány, čímž se zlepšuje jejich funkce. Plný jógový dech samozřejmě zvyšuje i kapacitu plic.

 

Zachycení energie

Původní jogíni věděli stejně jako my, že přestaneme-li dýchat, zemřeme. Zkoumali proto, jak co nejúčiněji dýchat a zintenzivnit příjem životní energie (prány). Prána proudí všude kolem nás a mimo jiné právě dýcháním vstupuje do těla. Jogíni vyvinuli speciální dechové techniky známé jako Pránájáma.

 

Pránajáma

 

Pránájáma je vědomé usměrňování dechu skrz nosní dírky a řízení přijaté energie. „Vědomé“ je to důležité slovo! Soustředění se na svůj dech nás přinese do přítomného okamžiku, zlepší schopnost uvědomit si sebe sama a poskytne pocit klidu.

 

Vliv pránájámy

Pránájáma jde ještě trochu dál, než je pouhé soustředění se na dech. Využívá specifické rytmydýchání, zpomalování dechu a dechové zádrže. Tím se postupně dosahuje zpomalování základního rytmu dýchacího centra a změny jeho reakcí ku prospěchu odolnosti lidského těla. Člověk se adaptuje při zádržích dechu na lehce hypometabolický stav. Což posiluje schopnost organismu udržovat stálost vnitřního prostředí při větších změnách v zevním prostředí, neboli zlepšená homeostáza.

 

 

Benefity vědomého dýchání

 

Praktikováním pránájámy i plného jógového dechu získáme nespočet pozitivních efektů. Prohloubí se dech, krev je víc okysličená, sníží se tepová frekvence, zvýší se minutový objem srdce a celkově dojde ke snížení dráždivosti organismu (snížení odpovědi na chladové podráždění, větší stabilita teploty v chladu a vlhku).

 

 

Pokud pránajámu provádíte správně a nejlépe pod dohledem zkušeného lektora, spolehněte se, že budete mnohem odolnější jak fyzicky, tak duševně.

All rights reserved.