Napínací reflex

Některé pohyby včetně spontánního stažení svalů se dějí automaticky, jako reflexivní reakce na vedené pohyby, či nějakou vnější stimulaci. Tělo jedná dříve, než o tom začneme přemýšlet. Napínací reflex je automatická obranná reakce svalu na jeho rychlé prudké protažení.

 

Například hamstringy se napnou ve chvíli, kdy je nadměrně protáhneme ve snaze udržet tělo proti působení gravitace při nástupu do Uttanásany. Při předklonu je optimální hamstingy uvolnit, a tak jim umožnit šetrnější protažení. Ale než to pochopíme, budou se hamstringy aktivně zapojovat do řízení pohybu, kdy jde velká váha těla vpřed a dolů - jako kdyby svaly chtěly vytáhnout tělo zpět do jeho přirozené anatomické pozice, plně vzpřímené a stabilní. 

 

Napínací reflexy omezují vývoj pružnosti.  Když nastupujeme, či se vracíme z ásán příliš rychle, pravděpodobně vyvoláme vznik napínacích reflexů. Ty nejen limitují naši ohebnost, ale také představují riziko natažení, či natržení svalu. 

 

Vědomé pohyby na vlně dechu uvolňují napínací reflexy a jsou klíčem k naslouchání svému tělu a i k pohybu prováděnému s lehkostí a stabilitou.

Write a comment

Comments: 0

All rights reserved.